Nowe rodzaje urlopu

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 26 kwietnia 2023 roku pracownikowi przysługują dwa nowe rodzaje urlopu:

1. Urlop opiekuńczy
Pracownik będzie mógł skorzystać z tego urlopu, jeśli będzie musiał zapewnić opiekę lub wsparcie osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, za członków rodziny będą uznawani syn, córka, matka, ojciec lub małżonek pracownika. Urlop będzie udzielany w dniach roboczych zgodnie z obowiązującym harmonogramem czasu pracy pracownika. Aby skorzystać z tego urlopu, pracownik będzie musiał złożyć wniosek w formie pisemnej lub elektronicznej nie krócej niż 1 dzień przed rozpoczęciem urlopu. W wniosku będzie wymagane podanie imienia i nazwiska osoby wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, uzasadnienia konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny - stopnia pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby spoza rodziny - adresu zamieszkania tej osoby.

2. Urlop z powodu sił wyższych
Pracownik ma prawo do dwóch dni lub szesnastu godzin takiego zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego. Zwolnienie może być wykorzystane w sytuacji, gdy konieczna jest natychmiastowa obecność w innym miejscu. Podczas zwolnienia pracownik otrzymuje 50% wynagrodzenia, obliczanego jak pensja za urlop wypoczynkowy.

Należy pamiętać, że urlop z powodu siły wyższej nie zastępuje urlopu na żądanie, lecz jest jego uzupełnieniem. Przy urlopie na żądanie pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.

2023-06-16

DANE KONTAKTOWE

Biuro Usług Finansowo-Księgowych Paweł Skiba
ul. Okulickiego 20, 35-206 Rzeszów
NIP: 813-281-06-97

tel. 17 86 321 88 (w godz. 7.30 - 15.30)
fax. 17 86 321 88
e-mail: biuro@rachunkowebiuro.net

GODZINY PRACY:
poniedziałek - piątek: w godz. 7.30 - 15.30
sobota - niedziela: nieczynne

KONTAKT Z WŁAŚCICIELEM

Paweł Skiba
Tel. kom. +48 502 285 230
e-mail: pawel.skiba@rachunkowebiuro.net
Biuro rachunkowe Rzeszów Paweł Skiba, księgowość Rzeszów usługi księgowe © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Oprogramowanie: Devmark.pl
Grafika: Devmark.pl